Jak mądrze kochać dzieci?

    Wszyscy pragniemy, by nasze dzieci miały dobre życie. Dokładamy wszelkich starań, żeby to, w jaki sposób zajmujemy się nim, przyniosło im korzyść. Chcemy unikać błędów, które popełnili nasi rodzice. Dla wielu z nas wychowanie dzieci okazuje się trudniejsze, niż przypuszczamy. Odkrywamy, że rozumienie dziecka i wspieranie go w rozwoju jest procesem bardzo skomplikowanym. Często brakuje nam cierpliwości i zaufania do swojej intuicji i umiejętności rodzicielskich. Dobre wspólne życie zależy od tego, czy jako rodzice potrafimy rozpoznawać swoje potrzeby oraz rozumieć i właściwie reagować na potrzeby dzieci.

    Co możemy zrobić?

* Nie wyręczać, dzieci w zadaniach stawianych przez przedszkole.

* Przygotować je do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Rozmawiać z dzieckiem, że dzieci dostają uwagi za to, że o czymś zapominają. Możemy pomóc dziecku wypracować różne techniki zapamiętywania, organizowania dnia i różnych zajęć.

* Odpowiadać dziecku na wszystkie np.: Co to są zajęcia, odpoczynek po obiedzie, relaksacja? Dlaczego nie można się spóźniać? Możemy wcześniej pokazać przedszkole. Ważne jest dobre nastawienie dziecka do przedszkola.

* Słuchać z dużą cierpliwością tego, co dziecko chce nam opowiedzieć o przedszkolu i swoich przeżyciach.

* Spotka się z wieloma sytuacjami, które będzie chciało zrozumieć. Gdy będzie mogło mówić o wszystkim, przystosuje się do nas z problemem i będziemy mogli się włączyć. Ważne jest, żeby w codziennych sprawach próbowało swoich sił, mając w nas wsparcie.

* Wymagać od dziecka tyle ile go stać. Nie odrzucać dziecka bo jest słabsze w jakiejś dziedzinie.

* Wytworzyć w rodzinie nawyk codziennego rozmawiania o minionym dniu. Może się to udać pod warunkiem, że potrafimy słuchać, powstrzymamy się od ciągłego udzielania rad i mówienia jak powinno się zachować. Dzieci potrzebują pewności, że ktoś troszczy się o nie i czuwa nad ich bezpieczeństwem.

Powrót Początek strony