Wyżywienie w przedszkolu

Regulamin w sprawie żywienia w przedszkolu

Przystąpiliśmy do programu
"Akademia zdrowego przedszkolaka" - więcej informacji tutaj

Nasze przedszkole uczestniczy również w akcji "Szklanka mleka dla każdego dziecka". Mleko białe i smakowe podawane jest dzieciom w kartonikach.

Jeśli mają Państwo propozycje i pomysły w sprawie wyżywienia dzieci, serdecznie zapraszamy do podzielenia się nimi z innymi rodzicami. E-mail lub Formularz kontaktowy

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju umysłowo-fizycznego, gdy dzieciom potrzebne jest odpowiednio zbilansowane, urozmaicone pożywienie. W naszym przedszkolu przykładamy ogromną wagę, aby żywienie było jak najbardziej naturalne, minimalnie przetworzone, zawierało dużo warzyw i owoców, aby potrawy były bez konserwantów i wzmacniaczy smaku. Posiłki planujemy głównie na podstawie produktów naturalnych o wysokiej jakości i jak najmniej przetworzonych, gdyż te produkty mają największą wartość odżywczą. Jadłospisy układane są według pór roku, tak aby zapotrzebowanie energetyczne na śniadanie stanowiło od 25 - 30%, drugie śniadanie od 10-15%, obiad od 30 - 35% zapotrzebowania energetycznego, zapotrzebowania. Honorowane są indywidualne diety np. dla dzieci alergicznych lub ze względów kulturowych. Staramy się zaszczepiać w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe w codziennej pracy, jak i na specjalnie przygotowanych zajęciach tematycznych.

Kanapki Kanapki - zdj2

W przedszkolu podajemy dzieciom cztery posiłki dziennie.

8.30 – 9.00 śniadanie

Na śniadanie dzieci dostają zupę mleczną na mleku krowim pasteryzowanym lub mleku ryżowym, dodatkowo jajka (w większości z gospodarstw ekologicznych lub ściółkowe) podawane w różnych postaciach, mięso drobiowe pieczone, wędliny wysokiej jakości, pasztet z soczewicy, pasztet lub pieczeń pieczona w przedszkolu, różne pasty i twarogi. Kanapki wzbogacane są warzywami (sałata, rzodkiewka, ogórki zielone i kiszone, pomidory, szczypiorek, pietruszka, cebulka) . Dzieci korzystają również ze swoich hodowli szczypiorku i rzeżuchy oraz sezonowo z wyhodowanych przez siebie plonów z przedszkolnego ogródka warzywno - ziołowego . Chleb razowy lub z ziarnami oraz w niewielkiej ilości pieczywo pszenne i pszenno –żytnie. Do picia kawa z mlekiem, kakao, herbata owocowa (niesłodzona), zielona lub czarna z cytryną.

10.00 – 10.10 drugie śniadanie

Na drugie śniadanie dzieciom podajemy przede wszystkim świeże sezonowe owoce i warzywa, owoce suszone, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, pieczywo chrupkie.

11.10 – 11.20 zupa

Zupy w przedszkolu gotujemy na mięsie, które następnie jest rozdrabniane i dodawane do zupy. Do gotowania stosujemy wyłączne świeże warzywa. Ziemniaki pochodzą z certyfikowanej ekologicznej uprawy. Pojawiają się również kremy z warzyw, które dzieci bardzo chętnie jedzą, a łatwo w nich przemycić wiele wartościowych składników.

13.20 – 13.40 drugie danie

Na drugie danie podajemy ziemniaki (ekologiczne ), różne rodzaje kasz, makarony, ryż a do tego drób (gotowany, duszony w warzywach, pieczony), mięso wołowe i wieprzowe pod różnymi postaciami,  ryba, kotlety jajeczne, z soczewicy, warzywne, oraz oczywiście warzywa gotowane i surówki. Ponad to podajemy różnego rodzaju pierogi (ruskie, z kaszą gryczaną, z kapustą i mięsem, owocami, białym serem, leniwe), gołąbki, pampuchy z musem owocowym, naleśniki, racuchy.

Do picia dzieci dostają kompot z owoców sezonowych, sok bez konserwantów. Woda (źródlana lub mineralna pobierana z rozlewni wód mineralnych Szczawno – Jedlina) oraz inne napoje dostępne są dla dzieci bez ograniczeń.

Posiłki nie są limitowane. Zachęcamy dzieci do zjadania wszystkich posiłków, dzieciom z grupy młodszej pomagamy, ale nie zmuszamy do jedzenia.