"Gwiazdy w Szczawnie"

Czy można oglądać gwiazdy w środku dnia i do tego w budynku? Można, i jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne.

Najmłodsi mieszkańcy Szczawna-Zdroju, mieli dziś okazję wybrać się w niezwykłą, kosmiczną podróż, w którą zabrało ich mobilne planetarium z Jeleniej Góry.

W szarej kopule, o średnicy 5 metrów, wyświetlany jest cyfrowy obraz – film edukacyjny o kosmosie, z którego dzieci dowiadują się jak wygląda Układ Słoneczny, jak jest zbudowany i jak nazywają się poszczególne planety.

- Na Dolnym Śląsku są dwa takie planetaria. To drugie jest przeznaczone dla nieco starszej widowni, my nastawiliśmy się na najmłodszą grupę dzieci, w wieku od 3 do 10 lat - mówi Luiza Koksztys z mobilnego planetarium - Absolutnie nie można porównać tego z takim planetarium stacjonarnym, które działa na zupełnie innej zasadzie. Nasze jest jednak fajnym rozwiązaniem dla tych placówek, które nie mogą zorganizować wycieczki do tego prawdziwego, a my jesteśmy w stanie dotrzeć wszędzie – tłumaczy.

Pokazy, w których jednorazowo udział wziąć mogło 25 dzieci, trwały około 35 minut. Widzowie, siedząc lub leżąc na poduszkach, bez wychodzenia z przedszkola zwiedzali razem z „Małą gwiazdką" kosmos.

- Najciekawsze były planety, Pluton, Neptun i Ziemia – wymieniają dzieci z grupy Pszczółek – zwiedzaliśmy też Drogę Mleczną, fajnie było – zapewniają maluchy.

- W którymś programie kulturalnym, pokazywali właśnie to planetarium. Pomyślałam że to dobry pomysł, by ściągnąć ich do nas. Dzięki temu nasze dzieci też miały okazję zobaczyć jak wygląda taki pokaz - mówi dyrektor przedszkola, Urszula Drozdowska.

W Polsce obecnie działa kilkanaście obiektów, w których obserwować można gwiazdy. Najbliższe, znajduje się we Wrocławiu, jest to Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, którego kopuła, podobnie jak planetarium mobilnego, również ma średnicę 5 metrów.

Największe i najstarsze jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie – jego kopuła ma aż 23 metry, a otwarto je w 1955 roku.

Autor: Dominika Krawczyk

Link do newsa na stronie walbrzych24.com