"Japonia w Szczawnie"

Zacieśnia się współpraca Przedszkola Miejskiego w Szczawnie-Zdroju, ze społecznością japońską naszego miasta. Po serii spotkań integracyjnych, przyszedł czas na budowę ogrodu w stylu japońskim. Projekt wspiera wałbrzyska Toyota.

- Ogród był mocno rozkopany więc i tak trzeba było coś z nim zrobić, a ponieważ współpracujemy ze społecznością japońską, pomyśleliśmy że dobrym pomysłem będzie ogród w tym stylu – opowiada Urszula Drozdowska, dyrektor placówki.

Do projektu włączyli się także pracownicy Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, którym na częściową realizację zadania, udało się nawet uzyskać dofinansowanie od firmy.

- Mamy w Toyocie taki program wolontariatu dla pracowników, o nazwie „Pomoc Toyoty", w ramach którego my pracownicy, zgłaszamy swoje projekty i trzy razy do roku możemy starać się o dofinansowanie w wysokości 1500zł. Nas zebrało się tu siedmioro i wspólnie z panią dyrektor myśleliśmy w co możemy się włączyć. Rozpisaliśmy projekt i dostaliśmy grant w wysokości około 1250 złotych – tłumaczy Grzegorz Górski, pracownik Toyoty- Może to niewiele, ale idea jest taka żeby te projekty były wspólnie finansowane przez różne jednostki, instytucje czy ludzi. Dlatego ich koszt czasem opiewa na 10 tys. złotych, a czasem na 2 tys. Toyota ma w tym jakiś swój udział, ale nie chodzi o to żeby finansowała całość, tylko o to żeby tworzyć lokalne partnerstwo. Dlatego tutaj pomaga Przedszkole, rada rodziców, jedna z firm budowlanych, no i my w ramach wolontariatu, bo nie chodzi o pieniądze, ale o współpracę.

Budowa ogrodu japońskiego rozpoczęła się w ten weekend i potrwa kilka tygodni. Jak zaznacza Urszula Drozdowska, większość tradycyjnych elementów- takich jak np. strumyk, będzie zaaranżowana tak, by nie stwarzała zagrożenia dla dzieci. W planach jest także oddanie części ogrodu, pod opiekę Japończyków mieszkających w Szczawnie, tak by sami zaprojektowali tą przestrzeń.

- Mamy już osobę, która obiecała dostarczyć odpowiednie rośliny, panowie z firmy budowlanej pomagają przy trudniejszych pracach, nawet dzieci jeżdżą z taczkami – śmieje się dyrektorka przedszkola – wstępne otwarcie, zaplanowaliśmy na 28 maja, wtedy też odbędzie się piknik, ale chcielibyśmy by nasz ogród nie był projektem zamkniętym i z roku na rok się rozwijał, poprzez uzupełnianie roślin czy elementów dekoracyjnych.

Autor: Dominika Krawczyk

Link do newsa na stronie walbrzych24.com