"Dzieciaki też potrafią"

Przedszkolaki w palącym się pomieszczeniu, dziewczyna pogryziona przez psa i wybuch cysterny z materiałami niebezpiecznymi. Wypadek? Nie, to konkurs „Uczę się bezpiecznie żyć" Euroregionu Nysa, w którym uczniowie dolnośląskich szkół sprawdzają swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Konkurs obejmuje cztery regiony: wrocławski, wałbrzyski, legnicki i jeleniogórski. Zwycięzcy poszczególnych etapów, spotykają się na finale, który tradycyjnie odbywa się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

W Wałbrzychu, do konkursu stanęło 39 drużyn z regionu. Uczestnicy spotkali się w Hali Sportowej na Nowym Mieście, gdzie przez cały dzień sprawdzano ich wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Zmagania uczniów od klas zero po gimnazjum, obserwowali eksperci – przedstawiciele różnych służb i organizacji pozarządowych, którzy przygotowali dla zawodników pytania i zadania konkursowe.

Swoje stacje miały m.in. Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Sanepid, MPK, GOPR, WOPR czy Schronisko dla zwierząt. Bardzo duży nacisk kładziono na praktyczną wiedzę, dlatego uczestnicy musieli pokazać, że nie tylko umieją udzielić pierwszej pomocy, znają znaki drogowe i wiedzą jak zachować się gdy ktoś częstuje ich narkotykami, ale także potrafią szybko analizować i znaleźć rozwiązanie nawet w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Na przykład wtedy, gdy wybucha cysterna z materiałami niebezpiecznymi, gdy na przechodnia rzuca się agresywny pies lub pomieszczenie w którym przebywają zaczyna się palić.

- My przygotowywaliśmy się 2 miesiące. Ćwiczyliśmy właściwie ze wszystkimi nauczycielami, często zostawaliśmy też po szkole. Nagrodą był przyjazd tu – opowiadają uczennice Szkoły Podstawowej z Sokołowska, Weronika Życzak i Klaudia Sawicka.

- Przygotowań było dużo, bo i zakres wiedzy do opanowania jest ogromny – tłumaczy Elżbieta Lorenc – Mytnik, wiceprzewodnicząca konkursu – O bezpieczeństwie najczęściej uczą się licealiści, jednak zauważyliśmy też duże zainteresowanie tym tematem u młodszych dzieci, stąd pomysł konkursu. Żaden uczestnik nie odchodzi z pustymi rękami, każdy bez względu na zajęte miejsce otrzyma upominki edukacyjne. Nagrody mamy też dla szkół.

Pomimo iż konkurs skierowany był również do przedszkolaków, wielu wychowawców zauważyło że niektóre pytania zadania dla tej grupy wiekowej były niezrozumiałe dla maluchów i wprowadzały je w błąd.

- Jak wytłumaczyć dziecku, że jabłko które daje mu dorosły, było brudne dlatego musiało je umyć . Maluchy są ufne, nie zauważą podstępu – tłumaczy jedna z wychowawczyń.

- Nasze dzieci uczyły się przez dwa tygodnie w przedszkolu i w domach. Słyszałam od rodziców, że sami się do edukowali, bo o wielu rzeczach wcześniej nie wiedzieli – śmieje się Urszula Drozdowska z Przedszkola Miejskiego w Szczawnie – Zdroju.

Finał konkursu, odbędzie się po zakończeniu eliminacji w poszczególnych regionach. Wtedy też uczniowie z Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry spotkają się we Wrocławiu, gdzie walczyć będą o tytuł eksperta w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Autor: Dominika Krawczyk

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.